Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva sport- och tävlingsverksamhet i anslutning till bilsportsverksamhet samt sponsoraktiviteter jämte därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta värdepapper.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 142 913 | 146 112 | 163 491 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 46 043 | 60 019 | 61 724 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 47 637 | 63 904 | 68 388 |
| Årets resultat (tkr) | 39 364 | 79 314 | 40 500 |
| Summa tillgångar (tkr) | 163 070 | 154 616 | 127 104 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 7 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 142 913 | 146 112 | 163 491 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 46 043 | 60 019 | 61 724 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 47 637 | 63 904 | 68 388 |
| Årets resultat (tkr) | 39 364 | 79 314 | 40 500 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 75 | 140 | 121 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 162 995 | 154 476 | 126 982 |
| Tillgångar (tkr) | 163 070 | 154 616 | 127 104 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 40 196 | 90 832 | 51 518 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 29 900 | 32 000 | 68 718 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 92 974 | 31 784 | 6 868 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 163 070 | 154 616 | 127 104 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 3 746 | 3 653 | 3 951 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 2 020 | 1 921 | 2 027 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 40 000 | 90 000 | 40 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 6 | 6 | 7 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 23 819 | 24 352 | 23 356 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 961 | 929 | 854 |
| Vinstmarginal | 32.2% | 41.1% | 37.8% |
| Soliditet | 37.9% | 73.7% | 79.5% |
| Kassalikviditet | 175.3% | 486.0% | 1848.9% |
Cyan Racing AB ingår i en koncern med 8 bolag. Koncernmoderbolag är Christian Dahl Förvaltning AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva sport- och tävlingsverksamhet i anslutning till bilsportsverksamhet samt sponsoraktiviteter jämte därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta värdepapper.